SlovakNHL.sk
USA - Slovensko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Slovenské hokejistky prehrali vo svojej premiére na MS elitnej kategórie vo švajčiarskom Zürichu s výrazne favorizovaným tímom USA prijateľným pomerom 0:5. Obranné úlohy si v prvých dvoch tretinách plnili výborne. Vynikla tradičná opora tímu brankárka Tomčíková so 63 zákrokmi.


Logo MS 2011 žien vo Švajčiarsku

 

Obhajkyne titulu Američanky boli v zápase strelecky veľmi aktívne, so slovenskou defenzívou na čele s výbornou brankárkou Zuzanou Tomčíkovou si však dlho nevedeli rady. Vyslali na ňu 68 striel. Zámorskej gólmanke McLaughlinovej stačilo na shutout len 10 úspešných zákrokov.
Zverenky trénera Miroslava Karafiáta absolvovali v nedeľu svoju premiéru medzi najlepšou svetovou osmičkou. V A-skupine šampionátu ich ešte čakajú v pondelok na pravé poludnie Švédky a potom v stredu v dôležitom zápase z hľadiska predpokladaných záchranárskych prác Rusky. 

USA - SLOVENSKO 5:0

Slovenky sa od úvodných minút stiahli pred Tomčíkovú a pozornou defenzívou sa snažili narúšať hru ofenzívne ladených Američaniek. Nováčik elitnej kategórie sa prezentoval sympatickým dojmom a pri každej vhodnej príležitosti sa pokúšal o rýchly prechod do útoku. Tomčíková dlho odolávala americkým pokusom, v prvej tretine zlikvidovala až 26 striel súperiek. Hokejistky SR za úvodných dvadsať minút vystrelili len štyrikrát. 
Prakticky na jednu bránku sa hralo aj v druhej dvadsaťminútovke. Slovenkám postupne ubúdali sily a začali robiť aj chyby, ktoré súperky nekompromisne trestali po pekných akciách. Tomčíkovú prekonala až v 24. min Coyne. V 29. min pridala ďalší presný zásah Pucci. 
Slovenkám nevyšiel nástup do tretej dvadsaťminútovky. Američanky sa presadili z prvých dvoch útokov za 19 sekúnd hneď dvakrát a odskočili na rozdiel štyroch gólov. V 48. min upravila Decker už na 5:0. V ďalšom priebehu zápasu si zámorský tím vypracoval aj ďalšie príležitosti, ale puk už neskončil za Tomčíkovej chrbtom. 

Miroslav Karafiát (tréner SR): "Do zápasu sme nastupovali s tým, že nám musí perfektne fungovať defenzíva. Hrať s Američankami či Kanaďankami otvorený hokej je pre každý tím samovraždou. Podržala nás brankárka Tomčíková, ktorá mala veľa skvelých zákrokov. Prvú tretinu sme zvládli veľmi dobre, Američanky boli až nešťastné. Neskôr nám už dochádzali sily a dievčatá začali robiť chyby, ktoré súperky využívali. Pre nás je to povzbudzujúci výsledok, nedostať od oboch zámorských tímov dvojciferný počet gólov je pre nás výborné. Bol to jednoznačný duel, v ktorom sme bránili celých 60 minút. Perfektná disciplína a výborná hra v obrane sú základom pre nás aj do ďalších zápasov."

Výsledok - A-skupina (Zürich): 
USA - Slovensko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) 
Góly:
 24. Coyne (Engstrom, Knight), 29. Pucci (Lamoureux), 41. Knight (Decker, Cahow), 41. Dugganová (Chu), 48. Decker (Knight, Bellamy) 
Vylúčené: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bordeleau - Rumble (obe Kan.), Schipper-Poeteray (Hol.) 
Zostavy: 
USA:
 McLaughlin - Cahow, Engstrom, Ruggier, Schleper, Bellamy, Pucci - Decker, Knight, Coyne - Potter, Stack, Lamoureux - Duggan, Chu, Marvin - Schoullis, Steadman 
Slovensko: Tomčíková - Országhová, Vargová, Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Gajdošová - Džurňáková, Čulíková, Čupková - Kapustová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Jurčová, Sroková - Gapová, Miháliková 

zdroj: SZLH (www.szlh.sk)


17.04.2011 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M