SlovakNHL.sk
Slovensko - Kazachstan 1:0 (0:0,0:0,1:0) stav na zápasy v bojoch o záchranu 1:0
V čase 47:59 strelila prvý gól zápasu Anna Dzurňáková nahrávala Nikola Gápová. 37 sekúnd pred koncom zápasu odvoláva Kazachstan brankárku a hrá power play.

Druhý zápas o záchranu sa hrá v nedeľu 24.4. o 20:00 SEČ.

ZÜRICH/WINTERTHUR 22. apríla (SZĽH) -Slovenská ženská hokejová reprezentácia si na svoje konto pripísala historicky prvé víťazstvo na majstrovstvách sveta elitnej kategórie, keď v piatok večer zdolala výber Kazachstanu 1:0. Zverenkyne trénera Miroslava Karafiáta dosiahli iba svoj druhý gól na MS a hneď z toho bolo prvý triumf na šampionáte. Rovnako historicky prvé čisté konto na MS elitnej kategórie dosiahla brankára Zuzana Tomčíková, ktorá zneškodnila všetkých 25 striel Kazašiek. Slovenky nastúpia proti rovnakým súperkám aj v nedeľu 24. apríla o 20.00 h, prípadný tretí duel série je na programe v pondelok o 16.00 h.
Po troch prehrách v základnej A-skupine si Slovenky v piatok dávali pozor na vylúčenia, ale v úvodných dvoch tretinách nedokázali využiť svoje tri početné výhody. V prvom aj druhom dejstve boli slovenské hráčky strelecky aktívnejšie, ale brank
Anna Džurňáková, foto Štartfoto- Ján Súkup
árka Obydennova za svoj chrbát nepustila ani jeden puk z 22 striel. Rovnako bez inkasovaného gólu bola po II. tretine aj slovenská gólmanka Tomčíková, ktorá v doterajšom priebehu šampionátu predvádzala vynikajúce výkony. Skóre duelu otvorila v 48. min Anna Džurňáková, ktorá sa po Jane Kapustovej stala druhou Slovenkou s gólom na MS. Kazašky sa snažili vyrovnať a vynútiť si predĺženie aj hrou bez brankárky, skvelú Tomčíkovú však už neprekonali.

Miroslav Karafiát (tréner SR): "Sme veľmi radi, že sa nám podarilo triumfovať. Ešte sme však len na polceste za záchranou. Bol to vyrovnaný zápas dvoch tímov z chvosta elitnej skupiny. Prakticky sa zopakoval náš súboj s týmito súperkami z olympijskej kvalifikácie z Bad Tölzu, kde sme nad Kazaškami rovnako triumfovali 1:0. Dnes sme mali miernu prevahu, rozhodla malá chybička súperiek a náš dôraz pred bránkou. V záverečnej power-play sa ešte hráčky Kazachstanu snažili niečo s výsledkom urobiť, ale puk sme mali pod kontrolou. Kapustová aj Džurňáková pri pokuse dať gól nastrelili iba obrankyne súperiek. Teraz sa musíme sústrediť na nedeľu, aby sme piatkový triumf potvrdili ďalším víťazstvom.“

O záchranu (Winterthur) - prvý zápas:
Slovensko - Kazachstan 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) - stav série: 1:0
Gól: 48. Džurňáková (Gápová)
Vylúčené: 0:3 na 2 min, presilovky: 0:0 oslabenia: 0:0. Strely na bránku:34:25. Rozhodovali: Hove (Nór.) - Björkman (Švéd.), Boniface (Fr.)

Zostavy:
Slovensko: Tomčíková - Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Országhová, Gajdošová, Vargová - Kapustová, Čulíková, Čupková - Jurčová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Džurňáková, Gapová - Sroková, A. Miháliková
Kazachstan: Obydennova - Štelmajster, Mussatajeva, Konyševa, Sazonova, Šu, Moldabaj, Suprun, Karpejeva - Potapova, Tuchteva, Sviridova - Ibragimova, Jakovčuk, Fux - Ašichina, Nurgaleva, Koroleva - Orlova
----------

V piatok sa rozhodlo o posledných dvoch semifinalistkách majstrovstiev sveta žien elitnej kategórie vo Švajčiarsku. Postup do semifinále si vybojovali Fínky a mali tam nakročené aj domáce Švajčiarky, no dovolili Ruskám za necelých sedem minút záverečnej tretiny obrátiť z 0:3 na 3:4... Švajčiarkam sa síce podarilo 43 sekúnd pred koncom vyrovnať, no bola to ich posledná radosť v tejto dráme. Bodku za horrorovým vývojom dala totiž  v 3. minúte predĺženia  Burinova a do semifinále postúpilo Rusko.

štvrťfinále (Zürich):

Švédsko - Fínsko 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Góly: 44. Holst - 2. a 7. Karvinen, 14. Rajahuhta, 38. a 57. Rantamäki.

Švajčiarsko - Rusko 4:5 po predĺžení (1:0, 2:0, 1:4 - 0:1)
Góly: 1. Leimgruber, 26. a 34. Benz, 60. Marty - 48. Smolenceva, 51. Permiakova, 53. Kapustina, 55. Sosina, 63. Burina.