SlovakNHL.sk
Cestu hokejistiek za budúcnosťou na ZOH začne júlový kemp IIHF v Bratislave
BRATISLAVA (SZĽH) - Po úspešných 75. majstrovstvách sveta na Slovensku, privítame v Bratislave na rovnakom mieste, kde sa rozdeľovali medaily najúspešnejším tímom hokejistov, svetovú ženskú hokejovú elitu, hráčky z krajín, ktoré produkujú to najlepšie, čo registrujeme v súčasnom ženskom svetovom hokeji. V rámci kempu pod záštitou Medzinárodnej federácie ľadového hokeja(IIHF) sa v dňoch 5. - 12. júla 2011 predstavia hokejistky z 13 krajín - USA (1. v rankingu IIHF), Kanady (2.), Fínska (3.), Švédska (4.), Ruska (5.), Švajčiarska (6.), Kazachstanu (7.), Slovenska(8.), Číny (9.), Nemecka (10.), Nórska (12., Česka (14.) a Francúzka (16.). Prítomnosť krajín podľav rebríčku IIHF nepotrebuje komentár. Každá z krajín zapojená do projektu vyšle do Bratislavy po 6 - 8 hokejistiek (ženy i juniorky).

Hlavné mesto Slovenskej republiky bude v spomínaných júlových dňoch dejiskom štartu významnej etapy rozvoja svetového ženského hokeja na jeho ceste za vyrovnaním rozdielu medzi absolútnou svetovou špičkou a ďalšími krajinami. „Vlani po zimných olympijských hrách vo Vancouveri sa viedlo veľa diskusií s cieľom ako zabrániť vyradeniu ženského hokeja z programu Hier práve k vôli spomínaným výkonnostným rozdielom," pripomína Tanya Foleyová, manažérka novokreovaného úseku programov a akcií ženského hokejav rámci IIHF. Kanaďanka s pochopiteľnou vášňou a zaujatím pre hokej, ale ešte viac pragmaticky argumentuje: „Skôr než by sme sa mali zameriavať na to, čo sa stane ak nedokážeme skvalitniť hru, Medzinárodná federácia ľadového hokeja a jej Ženská komisia sa jednoducho rozhodli pozrieť na to, čo v tejto záležitosti môžeme urobiť. Dospeli sme k kategorickej odpovedi - musíme sa jednoducho prepracovať k týmto športovcom a funkcionárom, ktorí sa v roku 2014 zúčastnia na zimnej olympiáde v Soči. Preto musíme, najmä v najbližších rokoch vytvoriť novú víziu toho, ako by mohla a mala vyzerať elita ženského hokeja. Je to vzrušujúce odštartovať novú éru ženského hokeja týmto veľkým kempom v Bratislave."

„O náročnosti akcie svedčí aj skutočnosť, že sa ráta s účasťou 204 hráčok z reprezentácií do 18 rokov i seniorských, ktoré sa budú pripravovať či už na ľade na ľade Zimného štadióna Ondreja Nepelu a na ďalších športoviskách pod vedením 48-členného tímu odborníkov," informuje Ľubomíra Kožanová, skúsená organizátorka medzinárodných podujatí na Slovensku, viac rokov manažérka ženskej hokejovej reprezentácie SR. Slovenská zástupkyňa v ženskej komisii IIHF bude mať ako šéfka miestneho organizačného výboruna starosti hladký chod tejto akcie svetového rozsahu a spolu s Američankou Michele Amidonovou a Kanaďankou Kalli Qinn budú Foleyovej asistentkami vo vedení kempu. „Aj napriek povinnostiam, ktoré ma čakajú, som rada, že bude môcť byť pri štarte tohto významného projektu historického rozmeru pre ženský svetový hokej ."

Účastníkmi kempu bude po 102 hráčok v oboch kategóriách - do 18 rokov (6 družstiev s 15 korčuliarkami a dvoma brankárkami) i žien (6 družstiev s 15 korčuliarkami a dvoma brankárkami). Každé družstvo bude mať svojich trénerov, manažérov i kustódov. V permanencii budú ďalší tréneri a trénerky pre všetky družstvá - špecialisti na prípravu brankárok, kondiční tréneri, fyzioterapeuti a inštruktori na jednotlivé sféry, vrátane rozhodcovskej, keďže u nás bude zoznamovať s nárokmi najvyššieho levelu ženského hokeja aj 23 adeptiek s píšťalkami. „Pre samotné hráčky, ale aj športovú verejnosť, bude magnetom prítomnosť špičkových hráčok zo štyroch hokejovo najsilnejších krajín - Kanady, USA, Fínska a Švédska, ktoré budú ambasádorkami, čiže akýmisi patrónkami družstva každej krajiny," pridáva príťažlivý detail Ľ. Kožanová.

V pondelok 4. júla príde do Bratislavy vedenie kempu IIHF, jeho samotný program sa začne na druhý deň príchodom všetkých športovcov ďalších činovníkov kempu a prvými tímovými poradami. Nasledujúcich šesť dní do 11. júla večer vyplní celodenný veľmi pestrý program  - na ľade s tréningami i zápasmi, v posilňovni i na trávniku a v rámci teoretickej prípravy aj v laviciach.

„Po úspešnom zvládnutí svetového šampionátu mužov na Slovensku a pri vysokej kvalite dobrovoľníkov som presvedčená, že budeme mať k dispozícii jedných z najlepších ľudí na svete, čo samo o sebe bude pre samotný kemp prínosom,"  vyslovila presvedčenie Tanya Foleyová.

Medzinárodný kemp IIHF v Bratislave (4. - 12. júla 2011) dáva unikátny priestor na praktickú i teoretickú výmenu skúsenosti pre rýchlejšie priblíženie druhého sledu k svetovej elite hokejistiek a smeruje k naplneniu svojho základného posolstva: "Ženský hokej na zimné olympijské hry patrí"

 
František Morvay
zdroj: www.szlh.sk
07.06.2011 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M