SlovakNHL.sk
Dievčenský hokejový deň prvýkrát na Slovensku
BRATISLAVA (SZĽH) - Vrkôčiky „vykukujúce" spod prilieb, ružové dresy, či štrbavé detské úsmevy. Aj takéto obrazy ponúkne prvá októbrová nedeľa na zimnom štadióne v Detve, kde sa uskutoční premiérový Dievčenský hokejový deň. Slovensko sa tak pripojí k aktivite Medzinárodnej federácie ľadového hokeja, ktorá stanovila 2. októbra 2011 za Svetový deň dievčenského hokeja. V tento deň sa vo väčšine členských štátov budú konať náborové podujatia známe pod názvom IIHF World Girls´ Hockey Day (WGHD).Ľubomíra Kožanová, foto js

Ľubomíra Kožanová, foto js
Ako nás informovala členka ženskej komisie IIHF Ľubomíra Kožanová: „Myšlienka Dievčenského hokejového dňa vznikla v roku 2003 v Kanade pod názvom Esso Fun Days a postupne táto myšlienka v roku 2006 zavítala do Fínska. Hlavným cieľom Fínskej federácie bolo zvýšenie dievčenskej hokejovej základne z počtu 2600 na 4500 za štyri roky. Čo sa aj podarilo a Fínky dostihli svojho najväčšieho hokejového rivala Švédsko. Vo Fínsku počas štyroch rokov existencie týchto podujatí vzniklo 24 nových dievčenských resp. ženských hokejových klubov. Čosi podobného je aj naším zámerom. Napokon Fínsko je porovnateľná krajina čo sa týka do počtu obyvateľov, tak prečo by sa nám to nemalo podariť aj na Slovensku?"

Do organizácie tohto historicky prvého podujatia na Slovensku sa smelo pustili dobrovoľníci na čele s členkou Ligovej komisie 1. ligy žien Dianou Kosovou. Cieľom tohto podujatia je zábavnou formou priblížiť hokej ako dievčatám tak aj ich rodičom. Potenciálnym hokejistkám sa bude na ľade, ale aj mimo neho, venovať kvalifikovaná hokejová trénerka Gabriela Sabolová, ktorej bude asistovať niekoľko hokejových reprezentantiek, účastníčok zimných olympijských hier vo Vancouveri, medzi inými aj Anna Ďžurňáková, strelkyňa premiérového gólu Slovenska na ZOH 2010. Členovia Ligovej komisie 1. ligy žien sa pokúsia vysvetliť rodičom, že ženský hokej nie je nebezpečnejší, a dokonca ani drahší ako iné ženské športy.

Mladé hokejistky v akcii, ilustračné foto MHC Martin
Mladé hokejistky v akcii, ilustračné foto MHC Martin
Zámerom Ligovej komisie 1. ligy žien je organizovať tieto hokejové dni niekoľkokrát ročne, vždy v rôznych regiónoch Slovenska. „Zaujímavým z hľadiska zvyšovania členskej základne, sú pre nás menšie hokejové kluby, ktoré mávajú zvyčajne menšie predsudky voči ženskému hokeju. Nie je naším úmyslom vytvárať urýchlene a za každú cenu nové,či dopĺňať dievčatami už existujúce ženské kluby. Tie by si mali svoje nábory organizovať samostatne. Hlavným cieľom podujatia je prilákať dievčatá, ktoré majú záujem o hokej, do hokejových prípraviek a športových tried, kde sa budú spolu s chlapcami zúčastňovať na pravidelnom tréningovom procese. Dlhodobým cieľom tohto náborového seriálu je zvýšiť dievčenskú hokejovú základňu natoľko, aby bolo Slovensko schopné o niekoľko rokov odštartovať juniorskú dievčenskú ligu." povedala nám jedna z organizátoriek tohto podujatia členka Rady Ligovej komisie 1. ligy žien, Diana Kosová.

„Mojím želaním je, aby takýchto podujatí bolo na Slovensku čo najviac, veď minimálne jedno už bolo aj na Islande, či v Belgicku," doplnila Ľubomíra Kožanová, členka ženskej komisie IIHF a predsedníčka Rady Ligovej komisie 1.ligy žien SR.

 
František Morvay, www.szlh.sk
25.09.2011 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M