SlovakNHL.sk
V Martine duel generácií i dekorovanie hokejových kráľovien
BANSKÁ BYSTRICA - Z hokejovej kroniky: Vo štvrtok 28. novembra 1991 si na ľade v Žiline po prvý raz v oficiálnom stretnutí skrížili na buly hokejky dievčatá a ženy. Domáce družstvo HK Žilina si bez problémov poradilo so súperkami z HŠ Slovan Bratislava 8:0. Tento deň sa zapísal do histórie, ako oficiálny začiatok ženského hokeja na Slovensku.
 
 

 

Až sa nechce veriť, že sobotu 11. septembra 2010 vstúpili slovenské hokejistky už do svojej 20.sezóny. Za ten pomerne krátky čas stihli prežiť zopár pádov, no svojou životaschopnosťou a láskou k hokeju dokázali prekonať nejedno úskalie úskalí. Odmenou im boli úspechy v konfrontáciách na medzinárodnom ľade, viaceré s podobou športových zázrakov. K najväčším bez diskusie patria účasť na tohtoročných Zimných olympijských hrách vo Vancouveri a rovnako aj prienik slovenských hokejových reprezentantiek medzinajvyspelejšie krajiny ženského hokeja, umocnený premiérovým postupom do elitnej kategórie majstrovstiev sveta v apríli 2011 vo Švajčiarsku!

Pomaly už dve desaťročia obetavej, tvrdej a systematickej práce
mnohých funkcionárov, trénerov a samozrejme samotných hokejistiek si priaznivci ženského hokeja spolu so športovou verejnosťou pripomenú v sobotu 20. novembra 2010 v Martine. Akáže by to však bola oslava v jubilejnej sezóne bez zaujímavých hokejových lákadiel. V srdci Turca ich bude hneď niekoľko podľa scenára „Minulosť - Prítomnosť - Budúcnosť",  aj keď tentoraz nie v tomto poradí ako ho tradične píše športový život.

V rámci osláv sa predstavia fanúšikom najskôr najmladšie dievčenské hokejové nádeje, ktoré na pravé poludnie ukážu v exhibičnom minihokeji svoju šikovnosť v korčuľovaní i prvé zvládnuté lekcie z hokejovej abecedy. Budúcnosť tohto krásneho, už dávno nielen mužského športu, vystrieda na ľade jeho minulosť. Budú ju reprezentovať hráčky registrované pred rokom 1996 a to v dueli RETRO výberov Východu a Západu s úvodným buly naplánovaným na hodinu. Logickým vyvrcholením osláv bude prezentácia hokejovej súčasnosti. V prestížnom zápase o 17.00 výber súčasnej ženskej hokejovej ligy vyzve na súboj zatiaľ dobre utajeného súpera.

Ako zlatou niťou budú dejstvá hokejovej oslavypopretkávané rôznymi sprievodnými akciami. Už teraz sa možno tešiť na súťaže - o najrýchlejšiu korčuliarku, či hráčku s najtvrdšou strelou, takisto s najpresnejšou. Napätie bude aj medzi viacerými aktérkami pri vyhlasovaní a oceňovaní najlepšej hokejistky minulého desaťročia a najlepšej hráčky súčasnosti.

O najlepšej hokejistke minulého storočia rozhodnú samotné hráčky,
dnes už patriace do kategórie „retro", ktoré budú vyberať z tejto desiatky nominovaných:

Andrea Badíková, Božena Kevešová, Slávka Kollárová, Marcela Lukácsová, Žaneta Malachová,Lucia Petrovičová, Denisa Prochádzková, Denisa Schimplová, Andrea Suchánková,
Nina Vondráková

O zložení jednej z formácií výberu ligy ako aj o najlepšej hokejistke súčasnosti môžete rozhodnúť aj vy, vyplnením priloženého hlasovacieho lístka a jeho zaslaním na adresu: retrohokej@gmail.com.

Do užšej nominácie na ocenenie Najlepšia hokejistka súčasnosti, z ktorej môžete vyberať, sa po rozhodnutí direktoriátu podujatia, dostali tieto hráčky:


Tomčíková Zuzana
(Bemidji State University - USA)
Karafitátová Iveta
(HC Slovan Bratislava)
Kapustová Jana
(Tornado Moskva - Rusko)
Celárová Nikoleta
(HK Poprad/HC Slovan Bratislava)
Kišová Martina
(HC Topoľčany)
Frantová Martina
(ŽHK 2000 Šarišanka Prešov)
Džurňáková Anna
(HC Slovan Bratislava)
Pravlíková Petra
(Pantera Minsk - Bielorusko)
Veličková Martina
(Pantera Minsk - Bielorusko)
Čulíková Jana
(HC OSY Spišská Nová Ves/HC SlovanBratislava)

Hlasovací lístok - najlepšia hokejistka:
Hlasovací lístok - výber ligy:

 

Diana Kosová pre SZLH.sk

26.10.2010 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M