SlovakNHL.sk
Významné impulzy z Zürichu pre ženský hokej
BRATISLAVA (SZĽH) - Mnohým hokejovým priaznivcom na Slovensku, ale aj pozornosti médií, uniklo významné rokovanie Medzinárodnej hokejovej federácie, ktoré sa zaoberalo problematikou ženského hokeja. „Pritom zasadnutie Ženskej komisie IIHF v Zürichu prerokovalo rad dôležitých otázok ženského hokeja do blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti," konštatujeĽubomíra Kožanová, slovenská zástupkyňa v tomto orgáne Medzinárodnej hokejovej federácie.
„Už samotné menovanie prezidenta René Fasela za chairmana, teda šéfa tejto komisie, ako aj účasť generálneho sekretára Horsta Lichtnera i manažéra federácie pre Športový rozvoja Darryla Eassona, dokumentujú vážnosť, akú vedenie IIHF prikladá rozvoju ľadového hokeja žien, ktorý získava vo svete čoraz väčšiu popularitu. Mimochodom celé rokovanie viedol športový riaditeľ IIHF Dave Fitzpatrick," pripomína Ľ. Kožanová, v minulosti výborná aktívna hráčka, viac rokov manažérka ženskej reprezentácie SR na jej ceste do svetovej špičky. Podobnosť so súčasnou manažérkou SZĽH pre reprezentačné podujatia v SR poskytuje nová zamestnankyňa Medzinárodnej hokejovej federácie pre ženský hokej. Kanaďanka Tanya Foleyová pôsobila na ZOH 2010 vo Vancouveri v organizačnom výbore VANOC-u. Ide obývalú hráčku a trénerku ľadového hokeja na UBC - na Univerzite v Britskej Kolumbii," predstavuje Ľubomíra Kožanová významný prírastok v rodine svetového ženského hokeja, ktorý naberá na vážnosti, a pokračuje:„Dôležitým bodom rokovania v Zürichu, aj keď na prvý pohľad sa to nezdá, bolo rozšírenie Ženskej komisie. Novými členmi ´ad hoc´sa stali Rusko, Japonsko, Nemecko, Nórsko, Česká republika a Francúzsko. Nakoľko Čína a Kazachstan neprejavili záujem vstúpiť do tohto projektu, neboli na prvé rokovanie prizvaní. Ak by napokon prejavili záujem, budú zaradení až za Francúzsko. Prečo o tom tak podrobne hovorím? Medzinárodná federácia totiž vytvorila pomyselný rebríček podľa z rebríčka z TOP tímov, ktorých zástupcovia boli prítomní na rokovaní. Tým sa Japonsko a Slovensko posunuli na siedmu resp. ôsmu pozíciu. Bola to pre mňa, no predovšetkým pre ženský hokej na Slovensku, potešujúca informácia, pretože naša seniorská ženská reprezentácia bude mať šancu merať si sily s najsilnejšími a tým posúvať úroveň svojho športového výkonu ešte vyššie"

IIHF si určila za jednu z priorít predovšetkým výkonnostné vyrovnanie širšej špičky svetového ženského hokeja. „Nemala by sa opakovať situácia, aká sa napríklad prihodila ženskej reprezentácii Slovenska, ktorá sa až na olympiáde vo Vancouveri pri svojej premiére merala prvýkrát s družstvami z top kategórie. Už na začiatok budúcej sezóny sú naplánované podujatia, v rámci ktorých sa stretnú elitné družstvá s tímami druhého sledu svetovej špičky a súčasne budú mať príležitosť na konfrontáciu aj reprezentácie ďalších štyroch krajín," informuje Ľ. Kožanová. Pridáva aj konkrétnosti: „V termíne 22. augusta - 4. septembra 2011 sa uskutoční, povedala by som, megaturnaj v rámci dvoch skupín. V skupine A sú Kanada,USA, Fínsko, Švédsko a v skupine B Švajčiarsko, Rusko, Japonsko a Slovensko. Dejisko ešte nie je známe, čo je však podstatnejšie, že najskôr sa stretnú aktérky každý s každým v rámci svojich skupín, potom nasledujú duely so súperkami druhej skupiny. To predstavuje dovedna sedem špičkových zápasov, teda konfrontáciu, ktorú kvantitou neprinesú ZOH ani svetový šampionát. Navyše v dňoch 22. - 29. augusta 2011 sa uskutoční turnaj skupiny C s družstvami Nemecka, Nórska, Česka a Francúzska. S týmto návrhom prišli na rokovanie zástupcovia Švédska a Fínska. V medzinárodnom kalendári ženského hokeja pôjde významovo azda ešte o viac ako v prípade mužského Euro Hockey Challenge. Celému podujatiu bude ešte predchádzať  5. až 12. júla kemp ´TOP 12 národov´ v kategórii senioriek a junioriek. Jedným z kandidátov na usporiadanie podujatia je aj Slovensko."

V Zürichu sa veľa diskutovalo o zvýšení resp. upravení počtu hráčok na súpiskách pre svetový šampionát. Nakoniec sa dospelo k počtu 20 hráčok v poli plus tri brankárky pre TOP divíziu resp. 19+3 pre ostatné divízie. Ľ. Kožanová„Tento legislatívny návrh na zmenu bol predložený začiatkom decembra Rade IIHF a definitívne na schválenie bude predložený na májovom kongrese IIHF v Bratislave počas majstrovstiev sveta 2011. Ešte vážnejšou témou bol model nasledujúcich šampionátov. V hre boli tri návrhy, komisia sa na záver rokovania zhodla na modeli akým sa hrajú tohtoročné ženské majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku a šampionát 18-ročných vo Švédsku. Toto stanovisko však podlieha schváleniu Súťažnej komisie IIHF. Ďalej zástupcovia Ruskej federácie informovali o prípravách na ZOH 2014 v Soči. Už teraz predložili pozvanie pre kvalifikovaných osem družstiev na predolympijský turnaj na prelome októbra a novembra v roku 2013."

Novinkou je aj vytvorenie dvoch skupín inštruktorov. „Základným zámerom kreácie oboch budú osveta a skvalitnenie metodiky práce s hokejistkami na vrcholovej úrovni. V kategórii´Athlete Ambasadors´ bude úlohou športových vyslankýň navigovaťhráčky ako ´vyhrať olympijskú medailu, čo všetko musí hráčka pre naplnenie tohto cieľa urobiť," hovorí Ľ. Kožanová a pridáva z galérie ambasadoriek zopár mien - Hayley Wickenheiserová, Angela Rugierová, Erika Holstová, Noora Ratyová. „Na úrovni trénerov vytvorila IIHFsamostatnú skupinu tzv. mentor koučov, ktorí budú pôsobiť na úrovni národných i klubových tímov. Teší, že sa nám do tejto skupiny podarilo úspešne zapracovať kolegu z Metodického oddelenia SZĽH, asistenta našej ženskej reprezentácie Igora Andrejkoviča. Za spolupracovníkov bude mať známe mená ako Danielle Goytteová, Ben Smith, Melody Davidsonová, Pekka Hamalainen. Prvé stretnutie tejto pracovnej skupiny práve prebieha počas MS hráčok do 18 rokov v Štokholme."

V Zürichu navrhli aj minimálne štandardy pre účasť v súťažiach, pre MS hráčok do 18 rokov: minimálne 45 hráčok príslušnej kategórie, jeden zakrytý štadión (sedenie pre 500 divákov), minimálne 12 ligových alebo turnajových zápasov, minimálne 60 hráčok zapojených do „rozvojovo-náborového programu". Tieto kritéria po schválení kongresom IIHF začnú platiť od sezóny 2013/2014.

V roku 2012 sa uskutočnia Zimné Olympijské hry mládeže v Innsbrucku(13. - 22. 1. 2012), v hokeji účastníkmi bude po 8 Top tímov z rebríčku IIHF. „Naše postavenie nám umožňuje štart v oboch kategóriách, u chlapcov ide o narodených v roku 1996 a v kategórii dievčat je to ročník 1994. Usporiadateľská krajina má zabezpečenú účasť automaticky. Na tomto príťažlivom podujatí sa hokejisti i hokejistky popri turnaji stretnú aj v rámci súťaží individuálnych zručností. Kandidáti vzídu z národných kvalifikačných kôl a jedného medzinárodného," uzavrela Ľubomíra Kožanová bohatý balík informácii.

František Morvay

Zdroj: SZLH.SK 

 František Morvay
05.01.2011 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M