SlovakNHL.sk
Kontakt
ŽHK Iskra Banská Bystrica
Trieda SNP 71
974 01 Banská Bystrica
Kontaktná osoba
Lucia Surovcová
0908 507 532
zhkiskrabb@gmail.com
História
V sezóne 2002/2003 družstvo Banskej Bystric obsadilo 7.miesto.

Ako sa to všetko začalo v Banskej Bystrici ...


... História ženského hokeja v Banskej Bystrici je krátka. Zatiaľ čo mužské pohlavie brázdi bystrické ľady už od roku 1922, ženy sa k tomuto dynamickému športu dostali len nedávno.
Začiatky ženského hokeja v Banskej Bystrici siahajú do roku 1998, kedy sa zopár hokejachtivých dievčat rozhodlo, že to skúsia a začali vábiť zástupkyne nežného pohlavia medzi seba. Na obrovské prekvapenie na prvý nábor prišlo vyše 40 dievčat. Približne 15 najodvážnejších v máji 1998 začalo tzv. letnú prípravu. Spolu sa trápili pri naberaní kondičky, zvyšovaní obratnosti, rýchlosti. Vpred ich viedla predstava obuť si kanady a hrať ligový zápas. Nestrácali nadšenie a vytrvalo trénovali.
V novembri sa dočkali a v rozpise tréningov ľadovej plochy sa objavilo prvýkrát „Ženy“. Najväčšiu zásluhu na tom má Adriána Sendžová (za slobodna Páločná), ktorá tlačila na vedenia klubu dovtedy, kým ženám neumožnili trénovať na ľade.
Hokejové začiatky boli ťažké. Mnohé dievčatá nevedeli korčuľovať, nie to ešte hrať hokej. Hokejka im spočiatku slúžila len na podopieranie, nezriedka sa niektorá ocitla na zadku, ale dievčatá to neodradilo. Navzájom sa povzbudzovali a tešili sa zo svojich pokrokov. Veľká vďaka patrí Dušanovi Strelcovi, ktorý sa nezľakol ani tých najväčších hokejových kritikov. Zobral si pod palec kŕdeľ báb, ktoré chceli byť hokejistkami.
V nasledujúcich štyroch rokoch adeptky usilovne trénovali. Objavili sa medzi nimi nové tváre, ale aj napriek tomu nebol káder stabilný a z tohto dôvodu bol vstup do súťaže nemožný. Počas tohto obdobia dievčatá odohrali niekoľko priateľských zápasov s chlapcami zo športových hokejových tried bankobystrického klubu a tiež so ženským ligovým družstvom zo Zvolena.
Zlom nastal na konci sezóny 2001/2002, keď sa počet hráčok v tíme ustálil a vedenie ŠaHK Iskra Banská Bystrica, konkrétne p. Ďurana, po vzájomnej dohode prihlásili dievčatá do súťaže. K p. Strelcovi sa pridal Ivan Országh a spoločne zdieľajú trénerský život so ženami.
Od tohto momentu začali brať dievčatá hokej naozaj vážne a aj celý klub, vrátane hráčov začal ženy akceptovať ako svoju súčasť a nie ako kuriozitu a terč výsmechu ako to bývalo častokrát.
A ako sa nám darí dnes? Sme skvelý kolektív, máme pred sebou obrovské ciele. Každý kto je jeho súčasťou sa snaží, pracuje ... všetci chceme sny naplniť. No dosť bolo slov, príďte sa pozrieť, ste srdečne všetci vítaní v Banskej Bystrici na hokeji ...

Ženy od ŠaHK

„Nie hokejky a puky, nie bránky a ľad robia hokej hrou. Ale ľudia, ktorí ho milujú.“

Napísala: Lucia Surovcová

Káder hráčok pre sezónu 2002/2003

BRANKÁRKY
5 Daďová Monika
7 Úradníková Veronika

OBRANKYNE
19 Bakaljarová Zuzana
16 Országhová Petra
12 Gregušová Barbora
77 Fáberová Martina
26 Debnárová Miroslava
27 Lihanová Silvia
11 Páričková Ivana

ÚTOČNÍČKY
24 Babičenková Alexandra – „C“
20 Surovcová Lucia
42 Džurňáková Anna – „A“
74 Šajbanová Dana – „A“
81 Vincencová Alexandra
18 Luptáková Daniela
21 Ľuptáková Veronika
10 Harmanová Katarína
13 Kusalová Monika
29 Kilvádyová Lea
6 Fábryová Veronika
15 Vajdová Terézia

Tréner: Strelec Dušan
Asistent trénera: Országh Ivan

 

naspäť
 
(C) 2002 Bratislava, L&M