menu2.gif
 
 

There were visitors until now

prihlásenie


 
 
 
Ammán (Jordánsko)
Piaty deň - piatok 2.5.2008
Dnes je arabská nedeľa a koniec víkendu. Z českej ambasády v Rijáde prišla odpoveď, že ma registrovali do zoznamu a v prípade nejakých problémov mi dajú vedieť. Aké prekvapenie - na slovenskej ambasáde v Káhire sa na mňa vybodli.
Rozhodli sme sa, že sa prejdeme po starom meste (Al Madina) Ammánu. Najprv som taxíkom prešiel za kolegami k ich hotelu Kempinski za 2 JOD. Myslím, že som to trochu preplatil, pretože potom z hotela Kempinski do centra to bolo podľa taxametra 2,8 JOD. Ale nevadi. Aj tak ten taxík stál asi 40 korún.
V centre mesta sme vystúpili pri námestí, na ktorom stála starobylá mešita kráľa Husseina. Teda vyzerá starobylo, ale postavili ju v roku 1924 na mieste starovekej mešity. Možno použili nejaké pôvodné kamene. Odtiaľ sme sa pomaly presunuli uličkami s pravou arabskou atmosférou k rímskemu divadlu. Je to zvláštne, na ulici v kuse počuť niekoho kričať, púšťajú dáke hlasy z mešity, pomedzi to hluk z áut - skoro na zbláznenie. Potom sme sa uličkami Starého mesta vybrali nakúpiť nejaké suveníry a  hlavne si užiť zjednavánie sa o cene. Rozhodne sa dá povedať, že takto je nakupovanie ďaleko väčšia zábava a vyzeralo to, že pre obe strany. Ale treba rovnako povedať, že nie všetci predávajúci boli nadšení, keď sme sa pokúsili zjednávať a zdalo sa, že je to tu taký zvyk, s ktorým počítajú a na prvý pokus povedali cenu, okamžite na náš návrh povedali o niečo nižšiu a pri ďalšom pokuse už nemali záujem sa ďalej baviť. Kolegovia si kúpili tie červenobiele šatky na hlavu, čo nosia Saudi. Saudské šatky mali ale Made in China...
 

 
Locations of visitors to this page