menu2.gif
 
 

There were visitors until now

prihlásenie


 
 
 
 
Rijád (Saudská Arábia)
Šiesty deň - sobota 3.5.2008.
Víkend sa skončil a opäť do práce. Akurát, že dnes som tu bol celkom sám, lebo celý môj tím odišiel do Al Džubail na severovýchod od Rijádu na nejaké jednanie. Vrátia sa až v pondelok. Večer som konečne len tak relaxoval a dával sa do poriadku po náročnom víkende. Večera v indickej reštaurácii v hoteli nebola zlá. Nejaké jahňacie grilované mäso. S Luckou sme cez Skype riešili, do akých krajín môžem cestovať bez víz, alebo kde sa dajú víza kúpiť na mieste. Vychádza to zatiaľ na Omán cez víkend. Saudi manuálne skoro vôbec nepracujú, síce vo firme je kopa Saudov ale fakt je, že záhradníci čo upravujú trávnik pred budovou, kuchári, pokladníci, taxikári a strážnici to všetko sú na 99% Indovia a Pakistánci alebo Filipínci, Bangladéšania. Ale pár taxikárov bolo aj Saudov, ale tí sú takí nejakí drahí. Jasné, že nie sú ako európski južania, samé "my friend" a tak, ale v princípe sú v pohode. Ale viem si predstaviť, že keď spravíš průser tak končí všetka sranda.
 
Siedmy deň - nedeľa 4.5.2008.
Opäť sám v práci. Dnes ráno som na nejakom tv kanáli zaregistroval, že budú dávať hokej Česko – Rusko. Tak som sa ponáhľal z práce, aby som si to mohol pozrieť. Žiaľ som si zle pozrel čas a tak miesto o 17tej to dávali až o ôsmej a keďže som to príliš skoro vzdal, tak som sa k tomu dostal náhodou až v polovici druhej tretiny. Mal som to s arabským komentárom. Dnes som objednal výlet do Ománu na víkend. Pôjdem sám. No bude to asi trochu na nervy, ale uvidíme. Nakoniec tam idem až vo štvrtok, keďže bol let veľmi drahý - 3500 SAR (14.000 Kč) a tak mi na ubytovanie ostal limit iba na jednu noc. Ale nevadí, skúsim poobzerať teda aspoň mesto. Dnes som zistil, že sú tu aj nejakí kolegovia z Poľska. Dozvedeli sme sa, že vraj Saudi odchádzajú do dôchodku v 45. rokoch. Ach jo, to je život. Potom si už len užívajú. Ktovie, čo tu robili než objavili ropu a čo zas budú robiť, keď sa všetka minie. Na stránke ministerstva zahraničných vecí píšu úplne od veci informácie, že do Jordánska treba vybaviť víza vo Viedni. Na stránke konzulátu v Bratislave majú aktuálnejšie informácie.
 
Ôsmy deň - pondelok 5.5.2008.
Kolegovia sa vrátili. Vraj sa tam aj okúpali v mori. Škoda, že som nešiel s nimi. Dnes som sa dozvedel, že ma preradia do iného tímu. Vraj tu už nie je veľmi čo robiť a tak to, čo som mal robiť ja, preberú kolegovia a ja prejdem do logistického tímu, keďže mám skúsenosti aj s riadením skladov, aj s prepravou a aj s rozhraniami do MM. No dobre. Uvidíme, ako sa tam vytrápim, ale zvládnem to.
Podvečer sme sa vybrali do centra ku vežiam. Pod jednou z nich - Kingdom Tower (Burdž Al Mamlakah), ktorá trochu vyzerá ako Minas Morgul z Pána prsteňov, je luxusný obchoďák s rôznymi svetovými značkami. Na treťom poschodí sa nachádza celé poschodie len pre ženy, kde môžu nakupovať len ony nerušené chlapmi. Kolegovia rozoberali, že vlastne aj keby bol Európan moslim, načo by Arabka chodila do Európy, keď tam by najskôr musela robiť a tu sa špacíruje celé poobedia po obchode a nakupuje. Zlatá klietka. Ale vraj tu celkom bežne taxikári znásilňujú Filipínky a iné cudzinky, ktoré nemajú zahalené tváre a že polícia s tym nič nerobí, len s prehľadom mávne rukou. Vraj.
Samozrejme, že sme chceli ísť aj hore. Vchod je z  obchodného domu na druhom poschodí. Vstupné je 25 SAR (100 Kč). Za 50 sekúnd nás vyviezol výťah na nejaké 66. poschodie, kde sme prestúpili do druhého a ten nás doviezol na 99. poschodie na Skybridge - obrovské premostenie dvoch veží do výšky približne 300 metrov. Odtiaľ je úžasný pohľad na mesto. Urobili sme zopár fotiek a pobrali sa dole. Hľadali sme nejakú reštauráciu, kde by sme sa mohli najesť, ale tu sú na ulici smerom k druhému mrakodrapu väčšinou len obchody. Nakoniec sme však našli miesto, kde sme si opäť dali steak. Inak tu v centre je hrozný príšerný smogový vzduch. Nedá sa tu poriadne dýchať. Po večeri sme si už len zobrali taxík naspäť do hotela.
Bavil som sa aj s chlapom, čo nám vybavuje tie výjazdy po okolí, či by vedel zariadiť turistické víza a on, že je to zakázané, aby prišli turisti a okrem toho vravel, že čo by tu asi tak mohli vidieť a mal pravdu. Rijád je mesto vystavané v púšti. V noci musia na uliciach rozprašovať vodu, inak by všetko hneď zoschlo. Aj tak je na uliciach kopa prachu a okrem toho ten odporný smogový vzduch... skoro ako v garáži, keď sme boli na motokárach. No a inak všade v centre len samé obchody kam pozrieš. Toto mesto ma bavilo 10 minút a myslím, že ešte 10 minút bude, keď budeme v tej druhej veži, odkiaľ bude super výhľad na túto, kde sme boli dnes. V noci o 22:30 kolóny ako v Prahe v najväčšej špičke. Akurát, že na 8 až 10-prúdovej ceste. A 35 stupňov.
 

 
Locations of visitors to this page